تصاویر:كمیاب‌ترین و عجیب‌ترین پستانداران دنیا


انجمن جانورشناسی انگلیس در لندن به طبقه بندی عجیب‌ترین و كمیاب‌ترین پستانداران دنیا پرداخته است كه در میان آنها می‌توان به جوجه تیغی استرالیایی تا گونه‌ای از كیسه‌داران بینی كُركی و سایر گونه‌هایی كه در معرض خطر انقراض قرار دارند اشاره كرد.

به گزارش مهر؛ مجله علمی نشنال جغرافی در گزارشی به انتشار طبقه‌بندی جدید كمیاب‌ترین و عجیب‌ترین پستانداران دنیا كه از سوی «انجمن جانورشناسی انگلیس» انجام شده پرداخته است. در این طبقه بندی كه EDGE نام دارد بسیاری از پستانداران در معرض انقراض و یا احتمالا تاكنون منقرض شده وارد شده اند.

پروژه EDGE استثنائی بودن هرگونه را برپایه «فوق شجره ژنتیكی» محاسبه می‌كند. این یك شجره ژنتیكی بسیار بزرگ است كه روابط تكاملی میان تمام پستانداران را نشان می‌دهد.  از 100 گونه حاضر در لیست امسال این طبقه بندی، 49 گونه نسبت به طبقه بندی EDGE در سال 2007 تازگی دارند و برخی از آن‌ها نیز می‌توانند تاكنون منقرض شده باشند.

جوجه تیغی منقار دراز

سه جوجه تیغی منقار دراز

«كریس هلگن» در شرق كوهستان فوجا در اندونزی یك جوجه تیغی منقار دراز را كشف كرد. این گونه پستانداران كه تخمگذار است برپایه طبقه بندی EDGE زیر نظر «انجمن جانور شناسی لندن» یكی از نادرترین و از نظر ژنتیكی خاص ترین پستاندار روی زمین است. در راس این لیست، علاوه بر جوجه تیغی منقار دراز شرقی، یك جوجه تیغی منقار دراز غربی و یك جوجه تیغی منقار دراز Attenborough نیز وجود دارند. به اعتقاد اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت، هر سه گونه به شدت در معرض خطر انقراض قرار دارند.

خفاش دم بریده

خفاش دم بریده

نام علمی این خفاش Mysticina robusta است كه كاملا از جزایر نیوزلند كه خاستگاه طبیعی آن است محو شده است. این خفاش آخرین بار در سال 1967 در این جزایر دیده شد. امید برای پیدا كردن دوباره آن از چند سال قبل به وجود آمد زمانی كه محققان توانستند ردپایی از این خفاش را پیدا كنند.

بایجی

بایجی

بایجی چینی یا دلفین «یانگتز» احتمالا تاكنون منقرض شده است. در حقیقت بین سالهای 1997 تا 1999 تنها 13 نمونه از این دلفین وجود داشتند. بایجی ها اغلب در تور ماهیگیران گرفتار می‌شدند و یا در اثر آلودگی رودخانه ها می‌مردند. این دلفین آخرین بار در سال 2007 مشاهده شد.

خرگوش وحشی رودخانه

خرگوش وحشی رودخانه

با نام علمی Bunolagus monticularis با سایر خرگوش‌های وحشی متفاوت است چراكه همانند یك خرگوش وحشی معمولی تولید مثل نمی‌كند. در حقیقت در حالی كه بسیاری از گونه‌های خرگوش‌ها حداقل 12 بچه به دنیا می‌آورند، خرگوش وحشی رودخانه در هر تولید مثل تنها یك بچه به دنیا می‌آورد. برای این حیوان خاك نرمی كه در صحرای آفریقای جنوبی است بسیار حیاتی است. اما این گونه با رشد بی رویه كشاورزی بومی بسیاری از زمین‌های خاستگاه خود را از دست داده است.

كرگدن سوماترایی و كركدن سیاه

كرگدن سوماترایی و كركدن سیاه

خاستگاه اصلی كرگدن سوماترایی با نام علمی Dicerorhinus sumatrensis جنوب شرقی آسیا و خاستگاه كرگدن سیاه با نام علمی Diceros bicornis آفریقای مركزی و جنوبی است. كاهش سریع تعداد این گونه ها موجب شده است كه وارد لیست EGDE شوند.

كیسه دار بینی كُركی شمالی

كیسه دار بینی كُركی شمالی

این جانور كیسه دار كه شبیه خرس است با نام علمی Lasiorhinus krefftii در كوئینزلند استرالیا زندگی می كند. تنها سه گونه از این جانور كیسه دار شناسایی شده اند. در تفاوت با كوالاها و كانگروها، این كیسه داران بچه های خود را در یك كیسه در باز در پشت بدن خود حمل می كنند به این ترتیب بچه ها در زمان حركت از كیسه به زمین نمی افتند. امروز تنها یك جمعیت كمتر از 100 نمونه از این كیسه دار باقی مانده است.

شتر دو كوهان

شتر دو كوهان

نام علمی این حیوان Camelus bactrianus است. شتر دو كوهان به دلیل توانایی بالایی كه در سفرهای كویری و مقاومت بالا در مقابل بی آبی دارد اهلی شده است. به گفته زیست شناسان، اهلی كردن این جانور می تواند این جانور را برای همیشه از محل زندگی طبیعی خود دور كند. این محققان در این خصوص توضیح دادند: «تعداد زیادی شتر در روی زمین وجود دارد اما آنهایی كه در محیط طبیعی خود زندگی می كنند به شدت در معرض خطر قرار دارند.»

كرگدن جاوه

كرگدن جاوه

این كرگدن نسبت به كرگدن سیاه و یا كرگدن سفید بسیار ابتدایی تر است. كرگدن جاوه با نام علمی Rhinoceros sondaicus نادرترین نوع از میان تمام كرگدن‌های زنده دنیا است. به طوری‌كه تنها حدود 50 نمونه از این جانور باقی مانده‌اند كه در فضاهای محافظت شده در ویتنام و جاوه در اندونزی زندگی می كنند.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s