انيگما Enigma


انيگما (كه به فارسي مي‌شود راز و معما) با اولين آلبوم خود به موفقيتي رسيده بود كه هيچيك از اعضاي اين گروه خوابش را هم نمي‌ديد. اما اين اعضاي گروه چه كساني بودند؟

 

 

انیگما
اصل/ملیت رومانی
اتریش
آلمان
سبک‌ها آرام‌بخش
الکترونیک
موسیقی هاوس
عصر نو
مدت فعالیت ۱۹۹۰ تا کنون
ناشر(ها) ویرجین شالپلتن (آلمان)
ای‌ام‌آی (جهانی)
Charisma (ایالات متحده)
نقش‌های
مرتبط
گریگورین
وب‌گاه http://www.enigma.de/
اعضا
مایکل کرتو (۱۹۹۰ تا کنون)
اعضای پیشین
ساندرا کرتو (۱۹۹۰-۲۰۰۳)
پیتر کورنلیوس (۱۹۹۰-۱۹۹۴)
جنز گد (۱۹۹۷-۲۰۰۳)
دیوید فرستین (۱۹۹۰-۱۹۹۷)
فرانک پترسن (۱۹۹۰-۱۹۹۱) 
سازهای برجسته
شاکوهاچی (به صورت synthesized)

جواب اين سوال را هم كسي نمي‌دانست چرا كه اعضاي انيگما براي تشديد رازورزي (!) مي‌خواستند گمنام و مجهول‌الهويه باقي بمانند و اصرار داشتند با همان نام انيگما شناخته شوند. آنها حتي در مراسم اهداي جوايز نيز شركت نمي‌كردند

در اواخر دهه هشتاد ميلادي نوعي رويكرد شبه فلسفي در غرب ظهور كرد كه خواستار احياي باورها و تفكراتي بود كه پيش از شكل گيري دنياي صنعتي و مدرن امروزي رواج داشت. يكي از اصلي‌ترين محورهاي اين نگرش، رازورزي يا به قول خارجي‌ها Mysticism بود. در همين ايام بود كه بازار طالع‌بيني، فالگيري، طب سنتي و گياهخواري در غرب به شدت گرم شد و رونق پيدا كرد. اين رويكرد وهم‌انگيز و جديد، سبك خاصي از موسيقي را نيز به همراه آورد كه ما آن را با نام موسيقي «نيو ايج» يا موسيقي عصر نوين مي‌شناسيم. نوعي موسيقي رازآلود كه سعي داشت انسان گرفتار در جوامع صنعتي را به آرامش ذهني و روحي برساند.

در سال 1990 ميلادي، آلبومي در همين سبك جديد و با نام «1990 ميلادي» از گروهي به اسم «ٍEnigma»‌ به بازار آمد. البته با اين توضيح كه تهيه كنندگان محترم مثل آدميزاد روي اينزرت مربوطه ننوشته بودند «1990 ميلادي» بلكه براي آنكه آن رازورزي مورد نظر را اعمال كرده باشند با استفاده از اعداد رومي نوشته بودند: MCMXC A.D. . اين آلبوم توانست خيلي زود، با جذابيت ريتم هايپنوتيك خود، از چارت‌هاي موسيقي اروپا و امريكا بالا برود و در 40 كشور جهان به صدر جدول پرفروش‌ها راه پيدا كند.

آنها حتي در مراسم اهداي جوايز نيز شركت نمي‌كردند و خلاصه حسابي همه را گذاشته بودند سر كار كه ناگهان سر و كله يك گروه كر آلماني پيدا مي‌شود و رهبر اين گروه از انيگما به دادگاه شكايت مي‌كند. گويا انيگما يكي از قطعات دهه هفتاد اين گروه كر مونيخي را بدون اجازه در آلبوم خود به كار برده بود.

خودتان ديگر مي‌توانيد حدس بزنيد كه ادامه داستان چه مي‌شود. براي دادگاه كه ديگر نمي‌شود رازورزي‌ بازي در آورد. اين بود كه مايكل كفرفتو مجبور شد آفتابي شود و خودش و ديگر اعضاي گروه را معرفي كند. اما راستش اعضاي ثابت ديگري در كار نبودند و هر چه بود بيشتر همين آقاي كرتو بود. هر چند كه همسر او، ساندرا، نيز در سرايش برخي از ترانه‌ها و در همخواني‌ و يا تكخواني بعضي از قطعات شركت داشت. البته به غير از ساندرا، 9 نفر ديگر نيز با كرتو همكاري نزديك داشتند اما نقش آنها چندان پررنگ نبود.

اما بشنويد از آقاي مايكل كرتو يا همان مغز متفكر گروه انيگما. او در سال 1957 ميلادي در شهر بخارست، پايتخت روماني، متولد شده بود و از همان كودكي عاشق پيانو (و احتمالاً رمز و راز و معما و رازورزي) بود. او تحصيلات آكادميكش را نيز در زمينه موسيقي انجام داد و در 22 سالگي با درجه ممتاز از آكادمي موسيقي فرانكفورت آلمان فارغ التحصيل شد. خودش مي‌گويد: آرزويم اين بود كه نوازنده پيانو شوم اما راستش درست از همان روزي كه مجبور شدم پيانويم را بفروشم توانستم آهنگ‌هاي خارق‌العاده بسازم.

 

انیگما، یک پروژهٔ موسیقی الکترونیک ایجادشده به وسیلهٔ مایکل کرتو، دیوید فرستین و فرانک پترسن در سال ۱۹۹۰ میلادی است. کرتو، هم نوازنده و هم تهیه‌کننده است؛ ساندرا معمولاً در آهنگ‌های انیگما به حالت داستان‌سرایی می‌خواند. این دو تن با یکدیگر تحت نام ساندرا کرتو با یکدیگر کار کرده‌اند. جنز گد، به عنوان یک سازنده و تهیه‌کنندهٔ مشترک در این گروه کار کرد و در سه آلبوم انیگما گیتارزدن‌ها را بر عهده داشت. تا کنون شش آلبوم استودیویی تحت نام این پروژه خلق شده‌است.

 

اگر چه همگان انيگما را بعنوان يک گروه موسيقی می شناسند.ولی در حقيقت يک طرح يک نفره است و ساخت موسيقی و اشعار آن همگی توسط يک نفر انجام می شود.شخصی که در پشت نقاب انيگما به ساخت موسيقی و سرودن اشعار مشغول است مايکل کرتو نام دارد که به کارلی ام سی شهرت دارد.

مايکل کرتو در ۱۸ دسامبر ۱۹۵۷ در بخارست رومانی متولد شد او از پنج سالگی به نواختن پيانو مشغول گرديد و از همان کودکی نبوغ خود را در موسيقی به نمايش گذاشت .او در ۱۹۶۵ وارد کالج موسيقی بخارست بنام ليزيوم گرديد و در آنجا به تحصيل موسيقی کلاسيک پرداخت.او سپس در ۱۹۶۸ برای ادامه تحصيلات به پاريس رفت و پس از آن هم تا سال ۱۹۷۸ در آکادمی موسيقی فرانکفورت واقع در المان به تحصيل عالی موسيقی مشغول بود.کرتو در سال ۱۹۸۸ با خواننده ای بنام سندرا لوئر Sandra lauer  ازدواج کردو به آهنگسازی برای او مشغول گرديد.او از سال ۱۹۸۵ تاکنون بيش از ۷ آلبوم برای همسرش ساندرا ساخته و برنده جوايزبسياری گشته است و حتی يکی از ترانه های سندرا به نام ماريا مگدانلا maria magdanela  در زمان اجرايش در بيش از ۳۰ کشور جهان کقام نخست را به دست آورده است.

مايکل کرتو در مصاحبه ای در مورد فلسفه اش در مورد موسيقی می گويد: قوانين کهنه و قديمی بايد کنار گذاشته شوند تا بتوان چيز جديدی خلق کرد.

اولين کار مستقل کرتو لژيونر  نام داشت که در سال ۱۹۸۳ توسط کمپانی ويرجين در آلمان به بازار عرضه شد ولی موفقيت چندانی به دست نياورد .اما کرتو نا اميد نشد.و تصميم به ساخت موسيقی منحصر به فردی که از سالها قبل رويايش را در سر داشت گرفت.او با توجه به موسيقی گروههايی چون art of noise and pink floyd اولين آلبومش تحت عنوان انيگما را در سوم دسامبر ۱۹۹۰ در اروپا عرضه کرد.اين آلبوم کهMCMXCaD نام داشت توسط کمپانی ويرجين در اروپا عرضه شد و با فروش غیر قابل باور ۱۲ ميليون نسخه سی دی مواجه شد. در سال ۱۹۹۱ اين آلبوم در آمريکا  توسط کمپانی ويرجين/ کارسيما عرضه شد و فروش چشمگيری به دست آورد.در ايالات متحده اين آلبوم در اولين هفته توزيعش برنده جايزه پلاتيوم سی دی گرديد و دو سال بعد از آن نيز جايزه ديگری به دست آورد.

در آن زمان که موسيقی آميزه ای از عشق و سکس و مملو از اشعار بی معنی بود.اشعار اخلاقی و موسيقی سنگين و مسخ کننده انيگما تاثير فراوانی بر جامعه اروپا و آمريکا گذاشت.نوع منحصر به فرد اجرای اشعار به سبک گروه کر کليسای گريگوريان و زمزمه هايی به زبان فرانسه که توسط سندرا انجام می شد به همراه موسيقی هیپتونيزم کننده آن٬MCMXCaD  را از تمامی کارهای ديگر متمايز نمود.مدتی بعد با به بازار آمدن آلبوم ويدئويی بی نظير اين آلبوم که به صورت ويدئو کلیپ و بدون حضور خواننده و يا نوازنده ارائه شده بود.شهرت انيگما را در اولين کارش صد چندان نمود.اجرای واحد ترانه  سادگرايی در اين البوم نيز برنده جايزه platinum CD  گرديد. و به افتخارات کرتو افزود.خود کرتو در مورد اين ترانه می گويد: اين تنها قسمتی از يک کار کامل با موسيقی و سطح متفاوت است.سادگرايی در ژانويه ۱۹۹۱ در ۷ کشور اروپايی مقام نخست را به دست آورد و در ۱۵ کشور در قاره آمريکا نيز به عنوان بهترين ترانه سال معرفی گرديد. و چنين پيروزی برای کرتو باعث شد به کارش تحت عنوان انيگما ادامه دهد.

او در مصاحبه ای در مورد مقايسه موسيقی او با کار خوانندگان پيش و پا افتاده ای چون prince  and madonna  می گويد:

کاری که مادونا و پذينس انجام می دهند نوعی تجارت فاجعه آميز است.آنچه من می سازم يک موسيقی سکسی نيست.بلکه موسيقی احساسی و اين دو با هم تفاوت فاحشی دارند.

در سال ۱۹۹۳ فيلمسازی به نام رابرت اوانس از کرتو در خواست کرد که برای فيلم جديد او به نام تراشه آهنگی بسازد.نتيجه تلاش کرتو به اين منظور ترانه ای به نام تنهايی کارلی و ترانه کارلی بود که از ترکيب آن دو با يکديگر ترانه ای به نام دوران تنهايی در آلبوم بعدی او ارئه شد. کرتو آلبوم دوم تحت عنوان انيگما را به نام صليب برای تغييرات را در دسامبر ۱۹۹۳ آماده نمود ولی آن را تا ۸ فوريه ۱۹۹۴ به بازار نداد .تنها ۷ هفته پس از عرضه دومين البوم انيگما اين آلبوم برنده جايزه Platinum Album در آمريکا شد. مدتی پس از آن نيز اجرای واحد ترانه بازگشت به بی گناهی  نيز برنده جايزه Gold Status  گرديد.اين آلبوم نيز برنده در سال ۱۹۹۵ نيز برنده جايزه ديگری گرديد.در ۱۹۹۶ تنها پس از گذشت ۲ سال از آلبوم دوم انيگما٬ مايکل کرتو با توجه به موفقيتهای چشمگير قبلی خود در مورد طرح انيگما آلبوم سوم خود تحت عنوان انيگما به نام پادشاه مرد.زنده باد پادشاه را به بازار عرضه کرد.ولی برخلاف دو کار قبلی  او٬ به استثنای چند ترانه موفقيت چشمگيری به دست نياورد. کرتو پس از ساختن چند آلبوم واحد از آلبوم سوم انيگما تا ۴ سال بعد يعنی سال ۲۰۰۰ آلبوم جديدی به بازار ارائه نکرد.

 در سال ۲۰۰۰ آلبوم جديدش تحت عنوان عنوان پرده ای در پشت آينه را به بازار عرضه کرد. که باز هم نام انيگما را با قدرت هر چه بيشتر در ذهن طرفدارانش زنده کرد. آلبوم چهارم کرتو نيز مانند دو کار اولش تاکنون از موفقيت بسيار زيادی برخوردار بوده است و از آن دو آلبوم واحد و دو آلبوم ويدئويی واحد به بازار عرضه شده است.

خود مايکل کرتو در مورد پروژه انيگما می گويد:

انيگما وسيله ای است که شما می توانيد با آن خارج از قوانين موجود هر کاری را که می خواهيد انجام دهيد. من ساخت موسيقی انيگما را تا زمانی که ديگر هيچ ايده ای نداشته باشم ادامه خواهم داد و پس از آن کار جديدی را شروع خواهم کرد.

مايکل کرتو تاکنون تحت عنوان انيگما در مجموع ۱۸ آلبوم به بازار داده است که شامل ۴ البوم اصلی.۱۳ آلبوم واحد و يک آلبوم موسيقی به نام مسخ می باشد.کرتو بسيار پر کار است و در شبانه روز ۱۰ تا ۱۶ ساعت کار می کند او هيچگاه مصاحبه نمی کند و در اين مورد می گويد:

اگر بخواهم به سوالات خبرنگاران پاسخ دهم ديگر فرصتی برايم در استوديو  باقی نمی ماند.

و در مقابل از طريق اينترنت  با همه در ارتباط است .

One Reply to “انيگما Enigma”

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s