اولين فيلم اينترنتي


از تولد رسمي سينما در سال 1895 كه برادران لومير با ساخت دستگاه سينماتوگراف نخستين فيلم سينمايي جهان را در شهر پاريس براي تعداد محدودي تماشاگر به نمايش درآوردند مدت زمان زيادي نمي‌گذرد و شاهد هستيم كه هر روزه فيلم‌هاي زيادي در سراسر دنيا توليد مي‌شود كه در ساخت اغلب آنها تكنولوژي نقش عمده‌اي دارد. در آينده‌اي نه چندان دور به مدد اينترنت و انواع كامپيوترها شاهد تحولات گوناگوني در تمامي عرصه‌ها به ويژه صنعت سينما خواهيم بود.
اولين فيلم اينترنتي
Faintheart به معناي بزدل يا ترسو اولين تجربه فيلم‌سازي در شبكه جهاني اينترنت است.
ايده و طرح اوليه آن در وب‌سايت اجتماعي MySpace مطرح شد و افراد زيادي را در اين سايت به خود جلب كرد، به طوري كه عده كثيري متقاضي داشتن نقشي در اين فيلم بودند.
فيلم Faintheart محصول كشور انگلستان، داستاني كمدي- رمانتيك با سبك طنزها و شوخي‌هاي بانمك و بعضا كليشه‌اي انگليسي است. داستان اين فيلم در رابطه با مردي است كه غيراجتماعي و منزوي است. او به زندگي وايكينگ‌ها علاقه‌مند مي‌شود و تصميم مي‌گيرد تا به شكل آنها زندگي كند. تغيير در نحوه زندگي خلق و خوي او را تغيير مي‌دهد و تبديل به انساني خشن و جنگجو مي‌شود. بيننده در جريان فيلم با يك سري وقايع پيش‌بيني نشده و جالب مواجه مي‌گردد كه خنده‌دار و سرگرم‌كننده است.

اين فيلم در جشنواره ادينبرگ نيز به نمايش درآمد. واضح است كه بدليل تمايز ويژه ساخت آن از ابتدا تا انتها، مورد توجه عده كثيري از فيلمسازان و بازيگران قرار گرفته است.
اين فيلم در ماه فوريه 2009 مصادف با ماه بهمن به مدت 2 روز در چندين سينما در كشور انگلستان به اكران عمومي درآمد كه مورد اقبال تماشاچيان واقع شد. از آن پس نيز در وب‌سايت MySpace قابل ديدن است. البته سازندگان اين فيلم اميدوارند تا از طريق فروش DVD آن در بازار بتوانند هزينه‌هاي اين فيلم را جبران كنند.

سازندگان اين فيلم معتقدند كه هدف اصلي از پياده‌سازي اين پروژه جست‌وجو كردن و يافتن استعدادهايي است كه زمينه ظهور نداشته‌اند و همچنين به دست آوردن اين تجربه كه چگونه تعداد كثيري از افرادي كه هيچ شناختي از هم ندارند تنها از طريق يك وب‌سايت اجتماعي مي‌توانند در تعامل با ديگران كار كنند.
واضح است كه اين پروژه، انجام موفقيت‌آميز كار گروهي از طريق يك وب‌سايت اجتماعي را ثابت كرد.

ايده و طرح اوليه ساخت اين فيلم از سال 2007 آغاز گرديد. ابتدا در وب‌سايت MySpace گروهي به همين منظور تشكيل شد تا از افرادي كه تمايل به همكاري دارند دعوت به عمل آيد و فرصتي برابر، براي تمامي افراد علاقه‌مند فراهم كند تا زمينه‌اي براي ارائه، كشف و ظهور استعدادها باشد. هرچند در ابتدا طرح اين پروژه بسيار دور از ذهن و دست نيافتني به نظر مي‌رسيد ولي با پافشاري اعضاي گروه و همچنين هم‌فكري و همكاري افراد با يكديگر اين پروژه به انجام رسيد.
مي‌توان ساخت اين فيلم را فتح بابي در جهت تحول صنعت فيلم‌سازي دنيا دانست.

براي ساخت اين فيلم شركت Vertigo Film كه يك موسسه فيلم‌سازي است با وب‌سايت اجتماعي MySpace همكاري كرد. بودجه‌اي يك ميليون پوندي در انجمن MyMovie MashUp به منظور ساخت آن تعيين گرديد.
كارگردان و بازيگران نيز از طريق وب‌سايت Myspace UK و با نظر اعضاي آن گزينش شدند. افرادي كه تمايل داشتند در اين فيلم به عنوان بازيگر ايفاي نقش كنند فيلمي از خودشان را براي اين سايت ارسال مي‌كردند. اين فيلم داراي 8 بازيكن اصلي است كه به انتخاب و راي افراد گروه برگزيده شده‌اند. افرادي كه تمايل داشتند به عنوان كارگردان در اين فيلم همكاري كنند فيلم‌هاي كوتاه خود را به اين سايت ارسال كردند. در مدت زمان تعيين شده براي انتخاب كارگردان 806 فيلم كوتاه به اين سايت فرستاده شد.

از بين آنها 12 فيلم با راي اعضا برگزيده شد، در مرحله بعدي 3 فيلم انتخاب شد و در نهايت با 500 هزار راي موافق سرانجام فردي به نام Vito Rocco به عنوان كارگردان برگزيده شد. او كارگردان طراز اول و شناخته شده‌اي نيست و تنها يك فيلم كوتاه در كارنامه خود دارد به نام «خداحافظ دنياي سنگدل» كه در سال 2004 در فستيوال فيلم برلين به نمايش درآمد.
براي انتخاب موسيقي ابتدايي، موسيقي متن و موسيقي انتهايي اين فيلم مدت زماني تعيين شد تا افراد بتوانند با معرفي خود و آثارشان در اين قسمت شركت كنند.

كاربران زيادي از سراسر دنيا ابراز تمايل كردند تا اثرشان در اين فيلم به كار رود. در نهايت از بين 200 اثر گذاشته شده در اين وب‌سايت تنها 4 مورد به انتخاب اعضا برگزيده شد، به گفته كارشناسان بيشتر آثار رسيده بسيار جالب و هنرمندانه بوده است. حتي در زمان تهيه فيلم به تناوب، قسمت‌هايي از آن را براي اعضا در وب‌سايت به نمايش گذاشته مي‌شد تا از آنها نظرسنجي به عمل آيد و پيشنهادهاي آنها در صورت توافق ديگر اعضا اجرا شود.
در واقع اين امكان فراهم بود تا كاربران نظرات خود را به كارگردان ارائه دهند. بعد از به نمايش درآمدن اين فيلم منتقدان نظرات خود را اعلام كردند البته انتقاداتي بيان شده است، ولي ساخت آن را يك رويداد بزرگ در صنعت فيلم‌سازي مي‌دانند.
بعضي كارشناسان معتقدند كه اين تحول در صنعت فيلم‌سازي اجتناب‌ناپذير بوده و بعضي ديگر ساخت اين فيلم را به تنفس در هواي تازه تشبيه كرده‌اند.

اما در مورد ساختار فيلم هرچند منتقدان اشكالات فني به آن گرفته اند ولي گفته شده كه صحنه‌هاي جنگ آن بسيار ماهرانه طراحي شده است و تداعي‌كنند مناظر گذشته‌هاي دور است. همچنين از لحاظ صداگذاري از كيفيت بالايي برخوردار است و در نهايت يك فيلم كمدي و سرگرم‌كننده است.
بديهي است كه اينترنت مي‌تواند عرصه مناسبي براي مطرح كردن فيلم‌هاي سينمايي باشد. پيشرفت و نوآوري در صنعت سينما بسيار سريع اتفاق مي‌افتد، آغاز اوليه صنعت سينما به سال‌هاي نخستين قرن نوزدهم برمي‌گردد و نقطه عطف آن زماني است كه بشر توانست با وسيله‌اي به نام فانوس جادويي، تصويري با حركات محدود را بر روي پرده‌اي در ابعاد كوچك به نمايش درآورد.
فانوس خيال يا فانوس جادويي وسيله‌اي ابتدايي، شامل آيينه، منبع نور و عدسي بود. ولي با گذشت زمان تكامل يافت و پيشرفته‌تر شد. از سال 1824 كه اين وسيله ابداع شده تا كنون روند تكاملي زمينه‌هاي علمي و فني صنعت سينما رشد چشمگيري داشته است.

از تولد رسمي سينما در سال 1895 كه برادران لومير با ساخت دستگاه سينماتوگراف نخستين فيلم سينمايي جهان را در شهر پاريس براي تعداد محدودي تماشاگر به نمايش درآوردند مدت زمان زيادي نمي‌گذرد و شاهد هستيم كه هر روزه فيلم‌هاي زيادي در سراسر دنيا توليد مي‌شود كه در ساخت اغلب آنها تكنولوژي نقش عمده‌اي دارد.
در آينده‌اي نه چندان دور به مدد اينترنت و انواع كامپيوترها شاهد تحولات گوناگوني در تمامي عرصه‌ها به ويژه صنعت سينما خواهيم بود. كارشناسان علوم جامعه‌شناسي معتقد هستند كه بشر امروزي نمي‌تواند براي 10 سال آينده خود به طور كامل برنامه‌ريزي كند، زيرا قادر نيست حدس بزند كه تكنولوژي در 10 سال آينده مسير زندگي او را چگونه تغيير مي‌دهد.

منبع ایتنا

Advertisements

One Reply to “اولين فيلم اينترنتي”

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s