7 خرید بزرگ دنیای فناوری در سال 1387


بحران اقتصادی جهانی، ارزش شرکت‌های دیجیتالی را به نصف رسانده و غول‌های فناوری در پس استفاده از این فرصت بادآورده‌اند

در شرایط امروز بازار، هر کس که پول نقد داشته باشد برنده است. از پایان سال 2008، شرکت‌های بزرگ فناوری از ترس این‌که مبادا شرایط امروز بحران اقتصادی ادامه پیدا کند و شدیدتر شود، پول‌های خود را زیر بالش مخفی کرده‌اند. حتی شرکت‌هایی با تراز مالی مثبت و پشتوانه خیلی قوی نیز به کاستن هزینه‌ها، اخراج کارگران و کاهش بودجه پروژه‌های خود پرداخته‌اند تا ذخایر مالی خود را برای روز مبادا حفظ کنند.

در نتیجه، امروز این شرکت‌ها ذخایر مالی بسیار زیادی در دست دارند که از این میان می‌توان به ذخایر 26.7 میلیارد دلاری سیسکو، 24.5 میلیارد دلاری اپل، 19.7 میلیارد دلاری مایکروسافت و 14.4 میلیارد دلاری گوگل اشاره کرد.

در همین حال، از آنجاکه شرکت‌های موجود در بازار نیمی از ارزش خود را در فاصله تیر 1386 و دی 1387 از دست داده‌اند، اگر کسی در شرایط حاضر به خرید سهام یکی از شرکت‌های فناوری اقدام کند، در عمل خرید او با 50 درصد تخفیف انجام خواهد شد.

این شرایط، فضایی را فراهم آورده که برای ادغام شرکت‌ها کاملا مناسب است. همین‌که شرکت‌های با ذخیره مالی مناسب به این اطمینان برسند که اقتصاد به پایین‌ترین نقطه منحنی رسیده و از این پس شرایط رو به ثبات خواهد رفت، شروع به خرج کردن پول خود می‌کنند تا در زمان بازگشت اقتصاد در جای مناسب قرار داشته باشند.

احتمالا ما به زودی شاهد شروع این روند خواهیم بود. شاخص صنعتی داو جونز در 30 روز گذشته بیش‌تر از 1000 واحد رشد داشته است. در این روزها ما شاهد تلاش آی.بی.ام برای خرید سان‌مایکروسیستمز بودیم، هر چند که ممکن است این فقط تلاشی برای ارزان خریدن این شرکت در شرایط فعلی باشد و معنی دیگری، بخصوص از آن دست که پیش از این گفته شد، نداشته باشد. به رغم این مسئله که این معامله سر نگرفت، در سال 1387 / 2009 باید ادغام‌های بیشتری را انتظار داشته باشیم. در اینجا به هفت مورد که احتمال وقوع آنها بیشتر است، اشاره می‌کنیم.

7– اپل، آدوبی را می‌خرد
اپل تراز مالی خیلی خوبی دارد، در نتیجه می‌توانید انتظار داشته باشید که یکی از اولین شرکت‌هایی باشد که برای خریدن دیگران تلاش کند، ولی اپل به طور سنتی علاقه زیادی به خرید و ادغام ندارد. مهم‌ترین خرید این شرکت، خرید NeXT در سال 1376 / 1997 بود، ادغامی که منجر به بازگشت استیو جابز به اپل گردید.

بزرگ‌ترین پیشنهاد خریدی در سال 2009 که می‌توان انتظار اعلام آن را از سوی اپل داشت ، خرید آدوبی خواهد بود، شرکتی که گستره وسیعی از ابزارهای نرم‌افزاری را برای هنرمندان گرافیست، عکاسان و طراحان وب؛ که از وفادارترین مشتریان مکینتاش اپل هستند؛ تهیه و توزیع می‌کند. به نظر می‌رسد که اپل با آی‌فون و فروشگاه اینترنتی اپ‌استور، به این نتیجه رسیده است که نرم‌افزار قسمت اصلی کار را تشکیل می‌دهد و از آنجا که آدوبی در حال حاضر ابزار و نرم‌افزارهای آنلاینی مانند فوتوشاپ اکسپرس را می‌سازد، این خرید به اپل نیز کمک خواهد کرد تا جهشی به نسل بعدی این نرم‌افزارها داشته باشد.

البته، در اینجا مسئله اصلی این است که آدوبی، نرم‌افزارهایش را برای ویندوز نیز می‌سازد؛ و قطعا فروش نرم‌افزارهایش به کاربران ویندوز خیلی بیشتر از مکینتاش است؛ در نتیجه این سوال پیش می‌آید که اگر اپل شرکت آدوبی را بخرد، آیا نرم‌افزارهای آدوبی را ویژه کاربران مکینتاش ارایه خواهد کرد تا بتواند هنرمندان و طراحان بیشتری را به سوی مکینتاش بکشاند، یا از این فرصت برای افزایش سود شرکت از کاربران ویندوز استفاده خواهد کرد؟

6– اوراکل salesforce.com را می‌خرد
اوراکل مدتهای مدید استی که در مورد محاسبات ابری صحبت می‌کند؛ حتی پیش از این‌که به این نام خوانده شود، ولی این شرکت سرمایه‌گذاری بزرگی نیز بر روی مدل قدیمی حق امتیاز نرم‌افزار انجام داده است، چرا که سود اصلی شرکت از آنجا ناشی می‌شود. در نتیجه اوراکل باید یک دوره یخبندان را در گذار از دنیای قدیم به دنیای جدید تحمل کند.

سیلزفورس‌دات‌کام، موفق‌ترین نرم‌افزار کاربردی دنیای تجارت است و موسس و مدیرعامل این شرکت، مارک بنیوف نیز، پیش از این که سیلزفورس‌دات‌کام را تاسیس کند، 13 سال در اوراکل کار می‌کرد. از این رو، بنیوف با مدیر‌عامل اوراکل، آقای لری الیسون به خوبی آشنا است. خیلی از افراد در دره سیلیکون اعتقاد دارند که اوراکل بالاخره سیلزفورس‌‌دات‌کام را به قیمت مناسبی خواهد خرید و تنها مسئله، زمان این خرید است که مشخص نیست.

آیا سیلزفورس‌دات‌کام به اندازه کافی رشد کرده و اوراکل از دیگر کاربری‌های آن‌لاین رقیب این نرم‌افزار نمی‌ترسد، و بالاخره پیشنهاد خرید سیلزفورس‌دات‌کام را ارائه خواهد کرد؟ در حال حاضر احتمال وقوع این اتفاق 50 درصد است.

5– گوگل، اسکایپ را می‌خرد
در سپتامبر 2005 / شهریور 1384، وقتی که ای‌بی با مبلغ 2.6 میلیارد دلار توانست اسکایپ را بخرد، تقریبا همه افراد فعال در صنایع فناوری متعجب شدند. چرا باید یک سایت حراجی آن‌لاین، بخواهد تا یک شرکت ارائه‌دهنده خدمات تلفن اینترنتی و نرم‌افزار‌های اشتراک محتوا را بخرد؟ سه سال و نیم بعد از آن زمان، هنوز کسی دلیلی برای این کار نیافته است.

در حقیقت، وقتی در اکتبر 2007، ای‌بی بهای اسمی سهام اسکایپ را به مبلغ 900 میلیون دلار ثبت کرد، به این معنی بود که اسکایپ به اندازه پولی که ای‌بی، دو سال و نیم پیش از آن تاریخ برای خرید آن پرداخت، نمی‌ارزید. البته شایعاتی نیز وجود دارند که می‌گویند موسسان اسکایپ، نیکلاس زنتستورم و جوناس فیریس در تلاشند تا شرکت‌های حساب‌رسی خصوصی را متقاعد کنند به آنها کمک کنند تا اسکایپ را دوباره از ای‌بی بخرند.

یکی از شرکت‌هایی که با فروش اسکایپ به ای‌بی متضرر شد، گوگل بود. از آن زمان، گوگل دو ابزار گوگل وویس و گوگل چت را معرفی کرده، ولی نتوانسته هیچ سهمی از بازار اسکایپ را به خود اختصاص دهد. در سال 2005، گوگل از رقابت برای خرید کنار رفت و اعلام کرد که قیمت پیشنهادی خیلی بالا است. ولی اکنون قیمت فروش خیلی پایین‌تر و مطبوع‌تر از آن روز خواهد بود و گوگل نیز هنوز در تلاش است تا جایی در بازار مکالمات زنده تلفنی داشته باشد، در نتیجه این بهترین کاری خواهد بود که آنها می‌توانند انجام دهند.

اگر گوگل این کار را انجام ندهد، آنگاه سیسکو به عنوان یک مشتری بالقوه دیگر برای اسکایپ مطرح می‌شود. سیسکو می‌تواند اسکایپ را قادر سازد تا با سیستم‌های تلفن اینترنتی این شرکت مرتبط شود و اسکایپ را نیز ارتقا دهد تا بتواند از ابزارهای ارتباط و اشتراک داده‌های مشابه ابزار‌های تعبیه شده در نرم‌افزار تلفن اینترنتی خود سیسکو بهره ببرد.

4– مایکروسافت، پالم را می‌خرد
به رغم این که مایکروسافت بیش از یک دهه با ویندوز موبایل در بازار گوشی‌های همراه هوشمند و پی‌دی‌ای حضور داشته و سهم بزرگی از این بازار را در اختیار دارد، ولی نرم‌افزار این شرکت به طور قابل ملاحظه‌ای از آی‌فون، بلک‌بری‌ و سیمبیان عقب افتاده، و هیچ نشانه‌ای از این که مایکروسافت برنامه عمده‌ای برای تغییر اوضاع در دست داشته باشد، دیده نمی‌شود.

از آنجا که سال 2008 اولین سالی بود که فروش گوشی‌های هوشمند از لپ‌تاپ پیشی گرفت، واضح است که گوشی‌های هوشمند با سرعت بسیار زیاد در حال تبدیل شدن به کامپیوتر‌های با ارزشی برای مصرف‌کنندگان و متخصصان هستند، و بازار گوشی‌های هوشمند، رشد بسیار بزرگی را در سال‌های پیش رو تجربه خواهد کرد.

به همین دلیل، مایکروسافت نیاز دارد تا حرکتی متهورانه در دنیای همراه انجام دهد. بهترین انتخاب برای تغییر سریع شرایط بازی، می‌تواند خرید پالم باشد. پالم که پی.دی.ای و ظرفیت‌های آن را به همه شناساند، پیشرفت و تکامل موبایل را در ساختار خود نهادینه کرده است. علاوه بر این، آنها از مدیرعامل قبلی اپل، جان رابینستاین نیز بهره می‌برند و سیستم‌عامل جدید Palm webOS را نیز دارند که پلت‌فورمی برای نسل بعدی گوشی‌های همراه خواهد بود و می‌تواند به مایکروسافت کمک کند تا بازار سیستم‌های عامل موبایل را از کنترل اپل، آر.آی.ام و نوکیا بیرون آورد.

3– آی.بی.ام، ردهت را می‌خرد
این دو شرکت، شراکتی 10 ساله داشتند که کمک کرد لینوکس، به عنوان یک پلت‌فورم قابل ارتقا در دیتاسنتر‌ها وارد جریان اصلی بازار شود. آی.بی.ام به وضوح دوست دارد تا جای ممکن، از چنگال مایکروسافت نجات پیدا کند و به همین دلیل، «لینوکس سبز» و«لینوکس با امنیت ارتقا یافته» را ترویج می‌کند؛ و حتی در ساخت کامپوتر‌های لینوکس نیز با این شرکت همکاری می‌کند.

بهترین راه برای پیشبرد این استراتژی‌ها در آی.بی.ام، این است که از شراکت و همکاری با ردهت فراتر رفته و کل شرکت را یک‌جا خریداری و آن را با آی.بی.ام ادغام کند. اگر آی.بی.ام ردهت را نخرد، منتظر باشید تا اوراکل این کار را انجام دهد. اوراکل هم‌اکنون نیز پیشنهاد قرارداد‌های پشتیبانی از لینوکس ردهت را داده است.

2– سیسکو، برای خرید VMware اقدام می‌کند
غول ذخیره‌سازی اطلاعات، EMC در سال 2003 اقدام به خرید VMware به مبلغ 635 میلیون دلار کرد، در نتیجه، به طور رسمی نمی‌توان گفت که وی‌ام‌ویر فروشی است. ولی در حالی‌که وی‌ام‌ویر در حال حاضر در بازار مجازی سازی پیشرو است، جایگاهش به شدت از سوی مایکروسافت و سیتریکس تهدید می‌شود و ای‌ام‌سی الزاما نمی‌تواند کار خاصی برای کمک به آن انجام دهد؛ در نتیجه به زودی می‌توانید شاهد فروش وی‌ام‌ویر از سوی این شرکت باشید.

در همین حال، در ماه گذشته سیسکو علاقه خود را برای ورود به بازار دیتاسنترها با blade server اعلام و نام تعداد زیادی از شرکت‌های همکار خود را در این زمینه اعلام کرد که در بین آنها نام وی‌ام‌ویر نیز دیده می‌شد. سیسکو می‌خواهد نقش عمده‌ای را در مجازی سازی ایفا کند و آن را در کوتاه‌ترین زمان ممکن به جریان اصلی بازار تبدیل کند تا بتواند از این فناوری برای انعطاف پذیرتر و مدیریت پذیرتر کردن دیتاسنترها و افزایش بهره‌وری انرژی در آنها استفاده کند.

در حالیکه مایکروسافت و سیتریکس، وی‌ام‌ویر را در بازار مجازی‌سازی محاصره کرده‌اند و می‌توانند از برتری‌های خود برای به زیر کشیدن وی‌ام‌ویر استفاده کنند، سیسکو منابع قدرتمندی برای کمک به پیشرفت این فناوری دارد، به علاوه این‌که تعداد زیادی از فناوری‌های دیگر دیتاسنتر در اختیار دارد که می‌تواند آنها را با فناوری وی‌ام‌ویر ترکیب کند، و علاوه بر تمام این‌ها، یک موتور محرکه بازاریابی بسیار قدرتمند نیز برای تبلیغ آن در اختیار دارد.

1– دل و ای‌ام‌سی ادغام می‌شوند
احتمالا بزرگ‌ترین معامله در حوزه فناوری در سال 2009، ادغام دل و ای.ام.سی خواهد بود که احتمالا می‌تواند بمب خبری ادغام اچ‌پی و کامپک را در سال 2001 تحت‌الشعاع قرار دهد. مانند دیگر زوج‌های این لیست، دل و ای.ام.سی نیز سابقه‌ای طولانی از همکاری و شراکت دارند، و درنتیجه یکدیگر را به خوبی می‌شناسند.

دل در حال کوشش برای عبور از دورانی است که در آن سعی دارد ساختار خود را در بعضی از جبهه‌ها بازسازی کند و از نو بسازد، مانند طراحی محصول، خدمات پس از فروش، و توزیع. درهمین حال، ای.ام.سی نیز که پیشروی بازار جهانی ذخیره سازی است، دچار مشکلات جدی نقدینگی است و این شانس را دارد که یک حرکت بزرگ انجام دهد.

چون ای.ام.سی با مین‌فریم‌ها و سرورهای بزرگ یونیکس در قسمت سطح بالای بازار شرکت‌ها و موسسات تجاری قرار دارد و دل نیز در قسمت‌های میانی این بازار با سرورهای لینوکس و ویندوز جایگاه مستحکمی دارد، ترکیب این دو می‌تواند یک شرکت قدرتمند دیتاسنتر به وجود بیاورد.

ولی مشکلی که وجود دارد، این است که ای.ام.سی به تازگی یکی از شرکای کلیدی سیسکو در استراتژی جدید دیتاسنتر آن تبدیل شده و به علاوه ارتباطاتی نیز با آی.بی.ام دارد. ارتباط نزدیک‌تر با هر یک از این دو می‌تواند به معنی نقش دوم و حاشیه‌ای برای ای.ام.سی باشد، ولی ادغام با دل می‌تواند به ای.ام.سی، نقش رهبری پر رنگ‌تر در بازار دیتاسنتر بدهد.

شرکت‌های دیگری که در سال 2009 ممکن است از سوی دیگر شرکت‌ها خریداری شوند به شرح زیر هستند:
– سان مایکروسیستمز
– جونیپر نتورکز
– یونیسیس
– سیتریکس

منبع : خبر آنلاین

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s