نگاهی به وضعیت زنان در عربستان


:: زنان عربستان

مسئله برابری حقوق زن و مرد در کشور «عربستان» یکی از مسائلی است که در سال های اخیر توجه رسانه‌ های بین المللی را به خود جلب کرده و باعث شده تا گزارش های زیادی از وضعیت زنان این کشور منتشر شود. بویژه با رشد دسترسی به اینترنت، اکنون زنان عربستانی دنیای متفاوت از جامعه بسته و سنتی خود مشاهده می‌کنند. همین مسئله باعث شده تا مسئله «حق رای» و «اعطای حق رانندگی» به یکی از چالش ‌های اساسی مسئله حقوق زنان در عربستان تبدیل شود. در سال جاری «کمیته حذف تبعیض علیه زنان سازمان ملل متحد» گزارشی را منتشر کرد.

در آن گزارش از دولت عربستان خواسته شده تا هرچه سریعتر به مسئله قیمومیت مردان در این کشور خاتمه دهد و در راه برابری حقوق زنان و مردان بکوشد. این در حالی است که عربستان در سال ۲۰۰۰ به معاهده بین المللی حذف تبعیض علیه زنان پیوسته و «سازمان ملل» برای بررسی وضعیت زنان در این کشور هر ساله نمایندگانی به این کشور می‌فرستد.

با این همه به نظر می رسد که زنان عربستانی با مشکلات بسیاری برای رفع تبعیض و حقوق برابر با مردان رو به رو هستند. چرا که جامعه عربستان همچنان یک نظام طایفه ‌ای و متکی به ثروتمندان و سرمایه ‌دارانی از جنس مذکر است. به همین دلیل تفاوت چندانی بین شهرهای «مدینه» و «مکه» با دیگر شهرهای عربستان نظیر «طائف»، «جده»، «ظهران» و «ریاض» مشاهده نمی‌شود و در همه این شهرها وضعیت حقوق زنان و برابری جنسیتی بر طبق گزارش سازمان ملل متحد در سطح نازلی قرار دارد.

:: سیاه، رنگی که زنان عربستانی با آن بزرگ می ‌شوند

زنان یکسره سیاه پوشند، درگرمای هوای عربستان از فرق سر تا انگشتان پا در چادرهایی سیاه رنگ پیچیده شده اند. چادرهای عربی یکسره و آستین دار است. بنابراین هنگامی که زن عرب این چادر را به تن می کند تنها چشمان سرمه کشیده اش از زیر چادر سیاه پیدا می ‌شود. تازه همان یک جفت چشم با سه نوع لایه روبنده پنهان می ‌شود. یک لایه از این روبنده، توری نازکی است. لایه بعدی پارچه نخی نازک است و لایه سوم پارچه ای ضخیم است. هر کدام از این لایه های روبنده در جایی کاربرد دارد.

در فروشگاه ‌ها زنانی را می ‌بینید که روبنده خود را بالا زده اند و مشغول خرید پارچه های زربافت توری هستند. در برخی فروشگاه ها نیز زنان با لایه سوم که ضخیم ‌ترین روبنده است، صورت خود را پنهان کرده اند و مشغول خرید لباس های کوتاه و بدن نما هستند. لباس های نازک و بدن ‌نما، دامن هایی کوتاه و براق که پنداری مورد پسند شوهرانشان است. بهترین تفریح زنان عربستانی پرسه زدن در فروشگاه های لباس و زیورآلات است که اغلب تا ساعت ده شب باز هستند. این فروشگاه‌ ها البته کیفیت‌ های مختلفی از منسوجات را عرض می ‌کنند.

فروشگاه ‌های ارزان قیمت که انواع فراوان پوشاک و وسایل مختلف در آن ها یافت می‌شوند به «مال» مشهور است و بیشتر ایرانیان طالب آن هستند. اما فروشگاه ‌هایی گرانقیمت نیز وجود دارند که بیشتر برندهای مشهور جهانی هستند و آخرین مدل از کیف، کفش، دامن و لباس های مهمانی را عرضه می‌کنند. در بیرون این فروشگاه ‌ها، آخرین مدل‌ از اتومبیل های روز جهان پارک شده و یک مرد درون آن نشسته و منتظر یک زن یا چند زنی است که برای خرید به فروشگاه رفته است. چرا که هیچ زنی اجازه ندارد به تنهایی برای خرید به بیرون منزل برود و حتماً باید یک پسر بالغ همراهشان باشد.

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

به طور معمول خانواده ‌های متمول عرب برای زنان خود فردی فیلپینی یا پاکستانی را اجاره می ‌کنند که در خدمت خانم یا دختران منزل باشد و با او برای خرید و یا کارهای شخصی بیرون برود. البته مردان عربستانی اغلب علاقه چندانی به خرید همراه همسر یا اعضای مونث خانواده خود ندارد. اگر هم با زنان خود به فروشگاه بیایند، اجازه اظهار نظر به او نمی دهند و با زن در مورد خرید لباس صحبت نمی کنند.

حتی ممکن است پدرخانواده برای دخترش لباسی را در حضور مادر خانواده انتخاب و خریداری کند و در تمام زمان خرید، زن دخالتی در سلیقه همسرش نکند. مردان عربستانی گاهی با تعجب و گاهی با غیظ و اخم به مردان ایرانی در حال خرید نگاه می کنند. آنجا که پیرزن دهاتی ایرانی در حال چانه زدن با فروشنده است و همسر پیر او کنارش ایستاده و به پول های مچاله شده در دستانش نگاه می کند.

در بزرگ ترین فروشگاه های مدینه و مکه که حتی لباس های مارک دار جهانی عرضه می کنند، غیبت یک عنصر لازم برای هر فروشگاهی توی ذوق می زند. آیینه در فروشگاه ها دیده نمی ‏شود. فروشنده پاکستانی استفاده از آیینه را حرام می داند و می گوید که اگر فروشگاهی آیینه نصب کند با مجازات هایی سخت از سوی «وزارت امربه معروف و نهی از منکر» رو به رو خواهد شد. بدین ترتیب هیچ فروشگاهی جایی به نام «اتاق پرو» و یا «تعویض لباس» ندارد.

فرقی ندارد که کسی می خواهد شلوار بخرد یا یک لباس شب، باید لباس را بخرد و آن را در خانه بپوشد و در صورتی که اندازه نبود می تواند آن را پس بیاورد و پول خود را دریافت کند.

:: زنان در عربستان

در عین حال در سال های اخیر فرهنگ خوردن «فست فود» و تفریحات آخر هفته در عربستان رواج پیدا کرده است. مراکز خرید بسیاری ساخته شده ‌اند که در آن ها همراه فروشگاه های مختلف عطرفروشی، زیورآلات و منسوجات، رستوران های «فست فود» نیز وجود دارد و ساندویچ ‌های مختلف را عرضه می ‌کنند. شب ‌های جمعه این مراکز مملو از خانواده ‌های پرجمعیت عرب می‌شود. یک مرد به همراه شش تا هفت کودک خردسال و چند خانم عرب که از پشت روبنده نمی ‌توان به درستی تشخصی داد که این ها زن‌ های او هستند یا دختران او؟

:: صدای خنده زنان نمی‌ آید

زن در جامعه عربستان حضور موثری ندارد. نه صدای حرف زدن زنان به گوش می رسد و نه صدای خنده آنان. در سال های اخیر اجازه استخدام زنان در مراکز مختلف از جمله مشاغل دولتی صادر شده اما هیچ یک از فروشنده های فروشگاه ها زن نیستند و کار کردن زنان در فروشگاه ‌ها که خصوصی محسوب می‌ شوند امری غیر قانونی است. حتی فروشگاه هایی که لباس زیر زنانه می‌ فروشند، نیز دارای فروشندگان مرد هستند. البته فروشندگان زن دوره گرد در اطراف «مسجدالنبی» و «مسجدالحرام» حضور دارند که به طور غیرقانونی به کار مشغولند، اما بیشتر آن ها عرب نیستند و زنان مهاجر آفریقایی هستند.

در عربستان به ندرت می ‌توان دختر و پسر عرب را دید که کنار هم راه می ‌روند و یا به مراکز خرید می‌روند. «مطاوا» یا پلیس مذهبی در همه جا حضور دارند و اگر دختر و پسری که نامحرم محسوب می‌شوند، قصد معاشرت با یکدیگر را داشته باشند به سختی مجازات می ‌شوند. حتی زوج های جوان که مشکل شرعی نیز ندارند، در مکان ‌های عمومی کمتر با یکدیگر حاضر می ‌شوند.

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

در عربستان خانواده بدون فرزند و چندین زن معنی ندارد و در عرف رایج، خانواده‌ هنگامی شکل می ‌گیرد که از یک اتومبیل شاسی بلند یک مرد با عبای سفید عربی به همراه زنان سیاه پوش و بچه های کوچک خارج شوند. چنین تصویری شمای کلی یک جامعه سنتی عرب است.

:: در حسرت راندن اتومبیل
در عربستان زنان بر اساس فتوای مقامات مذهبی اجازه رانندگی ندارند. شماری از زنان این کشور در سال ۱۹۹۰‬ با نادیده گرفتن این ممنوعیت اقدام به رانندگی در سطح شهر «ریاض» کردند که بلافاصله توسط پلیس دستگیر شدند.

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

در سال های اخیر زنان عربستان در نامه‌ای به پادشاه عربستان خواهان لغو این قانون شده‌اند. «وجیهه الهویدار» زن عربی که در شهر «ظهران» در شرق عربستان زندگی می کند، به مناسبت هشت مارس (روز جهانی زن) فیلم ویدیوی از رانندگی خود تهیه و در YouTube گذاشت، اقدام او با واکنش ‌های اعتراض آمیز مقامات مذهبی عربستان رو به ‌رو شد. نمایندگان مجلس عربستان نیز در طرحی خواستار اعطای حق رانندگی به زنان شده ‌اند، که البته جدیدا موافقت دولت عربستان جهت رانندگی زنان کسب شده که شرایط عجیبی جهت اخذ گواهینامه در آن ذکر شده است.

:: شرایط اخذ گواهینامه رانندگی زنان در عربستان

بالاخره و بعد از مدتها بحث و جدل، با رانندگی زنان در عربستان موافقت شد. بدینصورت که مجلس شورای عربستان با رعایت شرایط خاصی به زنان عربستانی این اجازه را داده است که این شرایط عبارتند از:

الف: شرائط عمومی

1. زن راننده حداقل 30 سال سن داشته باشد
2. ولی زن (شوهر یا پدرش) با رانندگی او رسما موافقت کنند
3. گرفتن گواهینامه از مرکز آموزش رانندگی مخصوص زنان
4. لباس زن راننده باید بدون هیچگونه زینت باشد
5. اجازه رانندگی زنان فقط شامل نواحی داخل شهر است و در بیرون شهر و حتی روستاها و حومه شهر اعتبار ندارد مگر اینکه یکی از محارم همراه او باشد
6. زنان تنها از روز شنبه تا چهارشنبه، و از ساعت 7 صبح تا 8 شب اجازه رانندگی دارند. روزهای پنج شنبه و جمعه از ساعت 12 ظهر تا 8 شب
7. زن راننده حتما باید همراه خود تلفن داشته باشد تا در مواقع ضروری استفاده کند
8. تماس با مرکز رانندگی زنان هنگام بروز هرگونه مشکل مزاحمت یا خرابی اتومبیل
9. پرداخت مبلغ مشخصی به مرکز رانندگی زنان جهت هزینه نعمیرات و گواهینامه

ب: دستورالعملهای اجرایی مسئولان

1. ایجاد بخش راهنمایی و رانندگی زنان ویژه رسیدگی به مزاحمتها و تعدی به رانندگان زن و پاسخ به تماسها
2. ایجاد یک خط تلفن رایگان برای تماسهای مربوطه
3. ایجاد مراکزی در داخل هر شهر برای بخش رانندگی زنان و با نظارت مقامات دینی
4. تاسیس شرکتهای متخصص برای خدمات مربوط و فرهنگ سازی برای زنان راننده
5. تمدید سالانه گواهینامه زنان و اخذ مبلغ معین برای هر سال
6. ماموران راهنمایی و رانندگی مطلقا حق صحبت با رانندگان زن را ندارند و در صورت بروز تخلف باید با مرکز رانندگی زنان تماس بگیرند تا آنها با راننده زن صحبت و احیانا برخورد کنند
7. برخورد شدید و تعقیب قانونی کسانی که این قوانین را جدی نگیرند. چرا که تمسخر این قوانین شوخی با امنیت نظام و هتک حرمت نوامیس است

ج:جرائم متخلفان

الف: عمومی :
1. کسانیکه به هر دلیل با راننده زن صحبت کنند به حبس حداقل یک ماه همراه با جریمه مالی محکوم خواهند شد
2. کسانی که سعی در تحریک زنان راننده و اذیت کردن آنها در هنگام رانندگی از قبیل خارج کردن از جاده و … نمایند به حبس حداقل 12 ماه همراه با جریمه مالی محکوم خواهند شد
3. کسی که راه را بر رانندگان زن ببند به حبس به مدت یک روز همراه با جریمه مالی محکوم خواهند شد

ب: جرائم راننده : ( در صورت انجام هرگونه عمل مخالف با آداب و سنن و شرع از سوی رانندگان زن)
1. بار اول گواهینامه به مدت 6 ماه توقیف می شود و جریمه بین 500 تا 1000 ریال محکوم می گردد و همچنین تعهدی مبنی بر عدم تکرار تخلف از او اخذ خواهد شد
2. اطلاع رسمی به ولی زن از طریق هیات امر به معروف و نهی از منکر


17 Replies to “نگاهی به وضعیت زنان در عربستان”

 1. از میان کسانی که برای دعای باران به تپه ها می روند تنها آنهایی که با خود چتر به همراه می برند به کار خود ایمان دارند

 2. این همه دروغ رو از کجا آوردین ؟؟!!!
  این همه اروپائیهایی که با دیدن همین زنان سیاه پوش و به قول شما مظلوم و بدبخت به اسلام گرویدند با دیدن اینکه با حجاب کامل سر کار می روند رانندگی می کنند پزشک و .. اند . از اینکه با میل خود با حجاب و ادر عین حال اجتماعی اند .
  نه مثل ایرانی ها که دم از اسلام می زنند و توی هر خیابون هر شهر پارتی و مرکز فساد روانه است از طرف دیگه توی رسانه ها می گن اسلام یعنی حجاب و آزادی و ارزش زن . حجاب ارزش زن رو بالا می بره . و …
  توی شهر های ایران از دانشگاههها که مرکز فساد تا خیابوناش همه یه تیکه پارچه شبیه دستمال انداختن رو موهاشون شلوار تنگ لی آنچنای و سینه هایی که فقط مونده اون حریر تا زیر سینه اومده رو بکشن پایین !!!!!!
  اون فقط دم از اسلام و جمهوری کاملاً اسلامی و…. می زنن !!؟؟؟؟؟
  مکه و مدینه مرکز اسلام و در نتیجه الگوی دنیاست
  پس خداوند با قدرتش ان آن را حفظ می کند که تا قیام قیامت باعث سرافرازی اسلام باشد .
  کسانی مثل شما که درصدد تخریب اسلام اند همیشه ناکام اند و در حقیقت خودشان تخریب می شوند
  چون حق پیروز است و اکثریت با حق اند یعنی دنیای اسلام با این همه جمعیتش کجا و آدمایی مثل شما دورنگ تقیه ای کجا !!!!!

 3. متاسفم برای مسلمونی که تعصبات نابخردانه رو جز اسلام می دونه و برای زنی که حجاب رو با تحقیر اشتباهی گرفته

 4. اولا»که حجب مهمتر از حجابه!!!!!چه بسا زنانی ویاحتی مردان پلیدی که زیراین روبند قایم میشن وهزارکثافت کاری میکنن!!!!!!! ازطرف دیگه خداگفته گردی صورت محرمه.این تعصبات احمقانه رو بذارین کنار.روبندوپوشیه میزنن هیشکی اونارونبینه ولی خودشون ازون زیر همه رودیدمیزنن!!باورکنین خدا خودشم خندش گرفته!!به امیدازبین رفتن جهل و گمراهی.

 5. من عاشق حجاب و چادرم هستم و نظر سوسن جون خیلی قابل قبول تر از نظر خانم سما ست مهم اینه که ما ها ی که محجبه هستیم خودمن رون رو باید اونقدر تو زمینه های مختلف از جمله علمی و بیانی و فکری بالا ببریم تا الگوی خوبی برای دیگران بشیم و این کاریه که من و خانواده و همه دوستان و نزدیکان در تلاشش هستیم یعنی شیک بودنو مودب وخوب بودن و تحصیل علم و بیان خوب البته همه وهمه در زیر چادر و حجاب کامل و امیدوارم موفق باشیم.

  پاسخ : منم دعا میکنم موفق باشید

 6. سما خانوم خیلی بخشید اگر در ایران انحراف است که هست تا چه اندازه است که آن هم دایل خودش را دارد که آن فساد حقیقتی است نا مشروح که باید با آن بر خورد شود و هم خودش و هم دلایل به وجود آورنده آن باید از بین برود و آن نیز همت و کار مضاعف می خواهد و ان شا الله با آگاهی همان دختران و پسران به قول بعضی ها سوسول و غرتی و ……. ما دیگر شاهد بعضی از صحنه های ناراحت کننده نباشم اما کشور با تمدن ایران که قیل از اینکه نام و شهرت علی را بشنود عاشق نور و عدالتش بود را با آن وحشی های از خدا بی خبر با ان کسانی که در موقع تصرف شهر های اسلامی برای تشکیل حکومت متحجر خون ریز و خائن خود ( مراجعه کنید به تارخ تشکیل فرقه و هابیت به دست محمد عبدالوهاب و متحداش سعودی و کمک هاو تجهیزات بی سابقه ای که از دولت انگلستان گرفتند) باناهای اسلامی را با خاک یک سان کرند و حتی قبر مبارک پیامبر ( ص ) به توپ بستند و قصد ویران کردن قبر ایشان را داشتند و می خواستن آرزوی ناپاک صلیبی های پرتغال و اسپانیا را که تهدید به تصرف منطقه حجاز و با خاک یک سان کردن قبر پیامبر و خانه کعبه را می کردن را با نام دین اسلام را بر آورده کنند مقایسه می کنید من واقعا برای شما که یک ایرانی بچه مذهبی هستید و برای خودم و دیگر براردان و خواهران دینی ام متاسفم همه می دانند که در عربستان چه خبر است همه می دانند که چه جنایت های به اسم اسلام مظلوم در آن جا در جریان است وای بر من و وای بر شما و وای بر دیگران که این جنایت ها را می بینم و و فرهنگ نا فرهنگ سعودی ها و وهابی ها را با تمدن ایرانی علوی که سابقه ای چند ده هزار ساله دارد مقایسه میکنید .

 7. زنده بادخواهرم سماء-يكمي هم زنده بادفرشته.بايدبراعقيدت شوربيشتري داشته باشي-واماسوسن خانم بقول سماخانم شماهمون تيپتوبزن شلوارلي يقه آنچناني و……حجبت روهم رعايت كن -حجاب نداشته باش-بزارمنوسماتوجهل وگمراهي باشيم -خداهدايتمون كنه-ديداراون دنيا-كاش ماهم زودترتكليفمون مشخص بشه كه بتونيم مثل خانمهاي عربستاني زندگي كنيم -خوشابسعادتشون-سعادهستم ازاهوازبااحترم به سوسن خانم بافرهنگ ومتمدن

 8. گفته شده کشور با کفر سرپا میمونه ولی با ظلم نه.کشور عزیزمون از همه بهتر اسلامو پیاده میکنه.متاسفم برای کسانی که حمایت میکنن از یه مشت عرب وهابی.اگه حجاب جلوی شکم مردای عرب رو میگرفت بالاخره یه جا سیرمونی میگرفتن.اما از همه حریصترن!!!آدم چشماش باید حجاب داشته باشه.همونطور که تو قرآن سوره ی نور اول به مرد تذکر داده شده بعد به زن و از همه مهمتر داستان قرآنی و معروف حضرت یوسف (ع) نمونه ی واضحی برای عقب افتاده هایی مثل شماست که نشون داده اگه مرد راه نده هرگز گناه صورت نمیگیره.با چادرپیچ کردن زنها مردا بهشت نمیرن و هوسشون کنترل نمیشه چون دائم بهشون گفته میشه تو راحت نگاه کن اگه گناهی هست از اون زن هست.همین چند زنه بودنشون…. خدا گفته میتونید چند زن اختیار کنید ولی در ادامه گفته باید عدالت برقرار کنید و شما نمیتونید. اینم فکر کردن زیادی نمیخواد.کافیه یه شب زنش اونو بخواد و اون نباشه… اینها اندیشه های وهابی هایی هست که امام صادق درباره ی این مومنان گفته: دو دسته هست که اسلام رو به نابودی میکشن……. یکی از این دسته ها عالمان تندرو هست.فقط مثل امیر علی باید بگم براتون متاسفم که ایران و شیعه رو ول کردیم و چسبیدین به یه مشت عرب وهابی که نسل در نسل به امامها و پیامبرامون رحم نکردن…. هنوزم اندیشه ی عرب جاهلیت وجود داره و انگار مسری هم هست!!!

 9. خاک بر سرشون خدا وکیلی مردان عرب خودشون رو خوب می شناسن که به زنانشون اجازه نمی دن که لباس های قشنگ و رنگی به پوشند اخه مردان عرب بسیار مردانی هوس ران هستند. مگن در زمان های قدیم مردان عرب هنگامی که زنی در زیر چادر بود و به پایش خلخالی چسبیده بود واز کنار او می گذاشت با صدای خلخال و بدون اینکه ببیند زن پیر است یا جوان زشت است یا زیبا و… به تحریک در میامده.
  واما من از ایرانی بودنم واینکه مردان کشورم اینقدر مردان متمدنی هستند افتخار می کنم و هرگز خود را با پوشش زنان عرب نمی پوشانم چون می دونم که مردان ما مثل مردان عرب خیانت کار و نامرد و لاشی… نیستند .

 10. فقط میگم وهابی ها مدل مو و بی حجابی جوانان ما را نشون میدن ومیگن اینا دین ما رو به مسخره گرفتن باید نبادشون کنیم

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s